Na czym polega ocieplanie na istniejącym ociepleniu? Co można zyskać?

Profesjonalnie wykonana termoizolacja budynku gwarantuje optymalne temperatury wewnątrz budynku i korzystny mikroklimat. Bardzo ważne jest stosowanie się do aktualnych zaleceń co do grubości warstwy izolacyjnej i wybieranie najwyższej jakości materiałów. W związku z rozwojem wiedzy i postępem w technologii produkcji materiałów ociepleniowych, rosną również wymagania co do samej termoizolacji.

Ocieplenie wykonane kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu z czasem staje się niewystarczająco efektywne i konieczne jest poprawienie aktualnych parametrów warstwy izolacyjnej. Nie zawsze jedynym rozwiązaniem jest demontaż istniejącego ocieplenia. Jeśli jego stan jest na tyle dobry, że może służyć przez kolejne lata, można pomyśleć o poprawie parametrów cieplnych przez położenie ocieplenia na istniejącej warstwie izolacyjnej. Kiedy jest to możliwe i na co trzeba zwrócić uwagę?

Zacznij od oceny stanu technicznego istniejącego ocieplenia

ocieplenie domu

Ocieplanie budynków jeszcze kilkanaście lat temu było zgodne z aktualną wiedzą. Obecnie, wymagania co do grubości warstwy izolacyjnej są znacznie zaostrzone. Oczywiście, nie zawsze grubość warstwy idzie w parze z efektywnością ocieplenia, równie ważna jest kwestia zastosowanego materiału izolacyjnego. Nie zawsze stare ocieplenie jest jednoznaczne z jego wadliwością, ale z pewnością przekłada się na mniejszą efektywność względem dzisiejszej wiedzy i możliwości. Jeśli warstwa ocieplenia jest w zadowalającym stanie, nie ma potrzeby jej rozbierania, rozsądnym rozwiązaniem będzie docieplenie przez położenie kolejnej warstwy izolacji. Należy jednak zaznaczyć, że stan istniejącego ocieplenia może określić wyłącznie osoba wykwalifikowana. Taka ocena powinna obejmować nie tylko stan ocieplenia, ale też nośności i stabilności samej warstwy. W przypadku jakichkolwiek wad w montażu aktualnej warstwy izolacji, a także wszelkie odspojenia od ścian budynku, wykluczają prowadzenie dalszych prac i konieczny będzie demontaż. Równie ważny jest stan podłoża, na którym planujemy montaż docieplenia – należy dokładnie sprawdzić czy jest ono spójne i w dobrym stanie.

Właściwy wybór materiału izolacyjnego to podstawa

wybudowany dom

To nie bez znaczenia, jaki materiał izolacyjny zostanie zastosowany. Jego wybór zależy od tego, jaki materiał zastosowano pierwotnie. W żadnym wypadku nie można zmieniać izolatora, ponieważ nie będzie możliwe jego szczelne i poprawne ułożenie na starej warstwie. Jeśli zatem budynek, który chcemy docieplić, został wcześniej ocieplony styropianem, kolejna warstwa izolacyjna powinna być ze styropianu, a nie na przykład z wełny mineralnej. 

Grubość nowej warstwy izolacyjnej jest zależna od grubości samego muru i starego ocieplenia. Zwiększanie tej wartości przez pogrubienie nowej warstwy wbrew pozorom jest bezcelowe i zupełnie nieopłacalne. Dobrze jest wybierać materiały o najlepszych parametrach cieplnych, których unikalne właściwości zagwarantują najlepsze efekty. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy dany produkt nadaje się do zastosowania jako kolejny system termoizolacyjny, aby nie obciążały całej konstrukcji.

Jak wygląda montaż nowej warstwy?

Montaż nowej warstwy izolacyjnej powinna przeprowadzać wykwalifikowana ekipa. Docieplanie starej warstwy izolacyjnej polega na mocowaniu mechanicznym i klejeniu nowego materiału. Jest on mocowany bezpośrednio do istniejącej warstwy, dlatego powinien zapewnić właściwą wytrzymałość i bezpieczeństwo użytkowania. Do połączenia obu warstw stosuje się łączniki ze stalowym trzpieniem, przechodzące przez obie warstwy aż do podłoża. Ich ilość jest również ściśle określona – nie mniej niż 6 sztuk na metr kwadratowy. Obszary narażone na intensywne działanie negatywnych zjawisk atmosferycznych muszą zostać dodatkowo wzmocnione przez zwiększenie ilości mocowań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *