Miskant olbrzymi w ogrodzie – jak uprawiać w ogrodzie lub w donicy?

Miksant olbrzymi to mieszanka miskanta chińskiego i cukrowego. Jest to wieloletnia trawa, która potrafi osiągnąć nawet 3,5 metra wysokości. Należy do roślin wiechlinowatych. Jest to idealny gatunek dla osób, które chciałyby mieć w ogrodzie wyjątkową roślinę, ale mają zbyt wiele czasu na pielęgnację lub  jakość gleby w ich ogrodzie, jest zbyt niska, aby mogły na niej rosnąć bardziej wymagające rośliny. Miskant olbrzymi nie jest za bardzo rozpowszechniony w Polsce i dlatego w pełni zasługuje na miano rośliny niepowtarzalnej. Pochodzi z krajów Dalekiego Wschodu i bywa nazywany: trzciną chińską lub trawą słoniową.

Miksant olbrzymi idealny na słabe gleby

miskant uprawa

Miskant olbrzymi to gatunek nie tylko do ogrodu. Jest polecany także do działalności rolniczej jako roślina energetyczna. Badania wykazują,  że może rosnąć nawet na bardzo słabych glebach klasy 5o pH 4,5, czyli bardzo kwaśnym, czyli  polecany jest  wszystkim zainteresowanym, którzy w gospodarstwie mają jakieś pole bardzo słabe, na którym nic nie chce rosnąć.  Uroda rośliny, która jest mieszaniną dwóch gatunków miskantów, zachwyci właściciela. Okazuje, że  trawy takie, jak miskant olbrzymi, mogą być  świetną sposobem na zagospodarowanie bardzo trudnych gleb. Z 1 ha uzyskać można około 20 t biomasy.

Rozmnażanie i rozrost miskanta olbrzymiego

miskant nad jeziorem

Zaletą miskanta olbrzymiego jest prosty sposób rozmnażania. Jest to tak zwane rozmnażanie  wegetatywne, sadząc miskanta w ogrodzie lub zakładając plantację na cele energetyczne, wysadzamy go albo z sadzonek kłączowych podziemnych, albo jako sadzonkę z kultur in vitro z laboratorium . Mocno i silnie rośnie tworząc wielkie kępy zbudowane z lancetowatych liści zagiętych na końcach. Liście przez bardzo długi okres pozostają na roślinie, nawet zimą. Miskant olbrzymi, jesienią wypuszcza długie i puszyste białe kwiatostany, które mogą osiągać do 30 cm długości. Zdobią one roślinę aż do wiosny. Termin sadzenia: koniec maja lub początek czerwca.

Różnorodne zastosowanie miskanta olbrzymiego

miskant

Uprawiany najczęściej jako roślina ozdobna soliterowa na trawnikach i rabatach, przy ogrodzeniach, ścieżkach. Znakomicie wygląda  przy oczkach wodnych, gdzie najpełniej ukazuje swoje niepowtarzalne piękno. Miskant olbrzymi świetnie nadaje się na żywopłoty, ponieważ pasuje do wielu stylów ogrodowych. Na tle żywopłotu z miskanta olbrzymiego można wkomponować inne krępiaste trawy ozdobne, a nawet krzewy o kolorowych kwiatach. Pięknie wygląda w kontrastowych zestawieniach kolorystycznych roślinami o bordowych liściach i niebieskimi lub fioletowymi wysokimi bylinami. Tak skomponowany żywopłot prezentuje się fantastycznie i przyciąga wzrok wszystkich osób przebywających w ogrodzie.  Można go zestawiać ze słonecznikami lub  z wysokimi astrami.

Niewielkie wymagania pielęgnacyjne

Miskant olbrzymi to świetna roślina  do uprawy, choćby dlatego, że nie ma zbyt dużych wymagań uprawowych i jest dość odporna. Sukces w jej uprawie mają szansę odnotować nawet osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z ogrodem. Rośnie na każdej glebie, choć preferuje glebę piaszczysto-gliniastą. Należy zwrócić uwagę  na to, aby gleba była przepuszczalna i szybko przesychała po podlaniu. Miskant olbrzymi najlepiej rośnie na stanowiskach jasnych, słonecznych i osłoniętych od silnego wiatru. Wytrzymuje spadki temperatury do -20 stopni, w chłodniejszych rejonach kraju wymaga okrycia. Miskant rośnie szybko i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ zawiera w sobie sporą ilość celulozy i ligniny.

Roślina energetyczna – miskant olbrzymi

Miskant olbrzymi, podobnie, jak pozostałe gatunki tej rośliny są wykorzystywane do celów energetycznych. Wytwarza biomasę. Od trzeciego roku wegetacji rośnie do 3 lub nawet 4 metrów. Biomasa jest więc duża i bardzo wydajna. Można go też sprzedawać do kwiaciarni, gdzie jest wykorzystywany do suchych bukietów. Świetnie nadaje się nawet jako roślina energetyczna na własny użytek – to idealny środek do ogrzania  tuneli foliowych, szklarni, nawet  domu. 

Przy dużych plantacjach miskantów jako roślin energetycznych jest to coraz bardziej opłacalny i przyszłościowy biznes. Popularność ekologicznego ogrzewania rośnie, więc zwiększa się zapotrzebowanie na taki opał. Fachowcy radzą, aby  zbiór wykonywać w dwóch terminach: albo późnojesiennym, kiedy miskant zakończy wegetacje lub  zbierać plony z miskanta olbrzymiego w kolejnym roku kalendarzowym, na przełomie stycznia, lutego, kiedy gleba jest zamarznięta i mróz dodatkowo wyciągnął wilgoć, wodę z biomasy. Wtedy  suchej masy w miskancie jest więcej.

Zimą najkorzystniej jest zbierać go zmodyfikowanym kombajnem do kukurydzy albo zwykłą kosiarką rotacyjną. Miskant wykorzystuje się na cele energetyczne w postaci zrębków albo sprasowanej pellety lub  brykiety.

Miskant olbrzymi to roślina, która daje wiele możliwości zastosowania. W przypadku uprawy do celów energetycznych, plony  z jednego hektara są dobre, co sprawia, że zainwestowanie w miskanta jest opłacalne. Uprawiana w ogrodzie daje wspaniały efekt dekoracyjny i znakomicie sprawdza się w roli żywopłotu.

One thought on “Miskant olbrzymi w ogrodzie – jak uprawiać w ogrodzie lub w donicy?

  1. mam miskanta w ogrodzie. z doświadczenia wiem, że jednak trzeba o niego dbać 🙂 jeśli włoży się trochę serca, to będzie pięknie się prezentował na każej działce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *