Szalowanie schodów – na czym polega budowanie schodów z betonu

Schody pełnią niezwykle ważną funkcję w komunikacji między pomieszczeniami znajdującymi się na różnych poziomach czy piętrach. Można je wykonywać z rozmaitych materiałów – drewna, metalu, kamienia, betonu uzyskując rozmaite efekty aranżacyjne. Co jest ważne w dłuższej perspektywie? Solidność, trwałość, bezpieczeństwo – to gwarantują schody betonowe, których wykonanie poprzedzone musi być sporządzeniem wysokiej jakości szalunków z drewna.

Budowa schodów – od czego zacząć?

schody z betonu

Poważną pracę budowlaną zawsze należy zacząć od zapoznania się z planami budynku. Na podstawie planów, oprócz usytuowania, określimy wysokość, szerokość, ilość stopni i ich rozmiary. W projekcie jest również informacja o rodzaju betonu orz zbrojenia, które należy wykonać.

Kolejnym etapem będzie przygotowanie drewna na szalunki. Dla niewtajemniczonych: szalunki to rodzaj form wykonanych z drewna, do których wlewa się mieszankę betonową. Po związaniu beton przyjmuje formę szalunku, ważne jest więc dokładne wykonanie szalowania, aby uzyskać pożądane parametry.

Szalowanie schodów – jakie drewno jest potrzebne?

lampa przy schodach betonowych

Do szalunków używa się drewna sosnowego, wodoodpornej sklejki, płyty wiórowej. Należy przygotować odpowiednią ilość:

  1.  stempli, czyli belek pełniących funkcje stojaków; mogą to być belki okrągłe o średnicy 24 cm lub krawędziaki 17,5 x 17,5 cm,
  2. Leżni, czyli desek mocowanych do stempli, które pełnić mają funkcję rygli (grubość do 40 mm),
  3. Skrzynie spoczników i płyty biegu schodowego (spoczniki to inaczej podesty); skrzynie należy zbić tak, aby uzyskać kąty proste,
  4. Belki spocznikowe, czyli koryta.
  5. Jeśli schody mają być nie płytowe a policzkowe, to potrzebna jest tak zwana ukośna skrzynia.

Deskowanie rozpoczyna proces tworzenia schodów. Od jakości szalunków zależy jakość całości, więc szalunki należy wykonywać starannie i zgodnie z wymiarami podanymi w projekcie.

Budowanie drewnianej konstrukcji – szalowanie schodów

beton

Schody z betonu powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości, ale najlepiej jeśli będzie to 1 m lub więcej. Na jednym biegu powinno być od trzech do dziesięciu stopni (dla komfortu użytkowników najlepiej ilość nieparzysta). Stopnie powinny mieć wysokość 17 cm i szerokość (głębokość) od 25 do 32 cm.  Przed budowaniem szalunku należy sprawdzić jaki rodzaj okładziny zostanie zastosowany do wykończenia schodów, a dokładnie grubość owej okładziny. Jest to ważne, aby w rezultacie nie okazało się, że stopnie wraz z okładziną są za wysokie.

Szalowanie zaczyna się od budowy elementów bocznych, do których montuje się deski wyznaczające stopnie. Konstrukcję tworzy się od góry, aby nie stąpać po nieutwardzonych płytach szalunkowych.

W gotowej formie drewnianej umieszcza się zbrojenia, a następnie wylewa się mieszankę betonową. Wylewanie mieszanki zaczyna się od dołu. Przy wylewaniu mieszanki ważne jest wykonanie tej pracy całościowo, to znaczy aby nie było przerw między poszczególnymi częściami schodów. Zbyt długie przerwy w pracy spowodują nierówne wiązanie betonu, co przełoży się na opóźnienia w budowie.

Beton wiąże dość szybko i po dwóch, trzech dniach można po stopniach chodzić. Warto pokryć je tekturą, aby nie uszkodzić wylewki i co kilka dni zwilżać beton wodą. Całkowite wiązanie powinno skończyć się po 30 dniach.

Okładzinę na schodach z betonu najlepiej montować już po zakończeniu wszelkich prac budowlanych i montażowych. Wcześniej położona okładzina może ulec uszkodzeniu przy wnoszeniu ciężkich sprzętów i mebli lub podczas innych prac wykończeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *