Jak założyć ogród zimowy?

Wraz z zimą klasyczny, przydomowy ogród przechodzi w okres wegetacji – jest w nim mniej nie tylko kwitnących i efektownych roślin, ale również zieleni – iglaki i trawy nie nadrobią tych strat, nawet jeśli są wyjątkowo piękne. Ponadto zazwyczaj wszystko przykrywa warstwa śniegu. Jeśli brakuje nam zimą zielonych i energetycznych akcentów, to zastanówmy się nad założeniem ogrodu zimowego, który może stanąć na wysokości zadania i zrekompensować nam brak zieleni zimą.

Ogród zimowy – od czego zacząć?

ogród zimowy

W pierwszej kolejności musimy znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Na ogrody zimowe najlepiej wybierać lokalizację, która zapewni więcej światła – jest to więc na przykład strona południowa oraz wschodnia i zachodnia. W przypadku strony południowej musimy pamiętać o tym, że latem w takim ogrodzie może być bardzo gorąco, więc trzeba dobrze przemyśleć systemy chłodzenia oraz wentylację. Natomiast od północy musimy liczyć się z tym, że rośliny mogą mieć niedostateczną ilość światła. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest więc ogród zimowy od wschodu lub zachodu. Weźmy pod uwagę także otoczenie, na które będziemy patrzeć przez okna ogrodu zimowego. 

Jaki kształt ogrodu zimowego?

Ogród zimowy może zostać już ujęty w projekcie – wtedy możemy postawić na dokładnie takie rozwiązanie, jakie najbardziej nam odpowiada. W innym przypadku możemy być ograniczeni na przykład metrażem. Jeśli chodzi o kształt ogrodu zimowego, to w może mieć on postać prostokąta, wycinka koła lub regularnego wieloboku – zdecydujmy się na taki, który najlepiej będzie komponował się z całym budynkiem oraz jego otoczeniem. 

Solidna podstawa, czyli fundamenty

zima ogród

Ogród zimowy musi posiadać solidne i wytrzymałe fundamenty – będzie na nich opierać się cała konstrukcja. Ponadto musi być on szczelnie połączony z domem, dzięki czemu w środku będą panować stałe i odpowiednie warunki do uprawy określonych roślin. Najlepiej więc wykonać fundament zbrojony i zaizolowany termicznie oraz przeciwwodnie, a do tego celu użyć odpowiedniej jakości materiałów, w tym cementu, który odznacza się odpowiednimi właściwościami. Odpowiedni cement do betonu na fundamenty ogrodu zimowego dostępny jest na stronie https://www.gorazdze.pl/pl/Cement

Ogrzewanie i wentylacja ogrodu zimowego 

Są to dwie bardzo istotne kwestie, które mają wpływ na to, jakie rośliny będziemy uprawiać w naszym ogrodzie zimowym. Na przykład ogrzewanie daje możliwość uprawy nawet egzotycznych roślin. Można zastosować takie rozwiązania jak ogrzewanie wodne lub elektryczne, a także grzejniki konwekcyjne lub elektryczne grzejniki panelowe. Należy również zastosować odpowiednią wentylację, która ma znaczenie dla roślin, a także naszego komfortu. 

Jakie szkła do ogrodu zimowego? 

Nieodłącznym elementem ogrodów zimowych jest dostateczna ilość odpowiedniej jakości szyb. Najlepiej zastosować szkło o wysokiej przejrzystości oraz podwyższonych parametrach izolacyjności na przenikanie promieni słonecznych. Szkła o niższej przejrzystości ograniczą wpadanie światła słonecznego, co nie będzie korzystne dla roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *