Budowa domu z firmą budowlaną

Budowa każdego domu składa się z kilku etapów. Należy uwzględnić to już podczas przygotowania. W ten sposób istnieje możliwość odpowiedniego zrealizowania przedsięwzięcia, oczywiście przy pomocy profesjonalnej firmy budowlanej.

Przygotowania formalne do budowy domu

pracownik przy budowie domu

Pierwszym etapem przed budową domu jest gromadzenie niezbędnych dokumentów, pozwoleń oraz koniecznych zgód. Należy również posiadać działkę budowlaną, zakupić projekt budowlany. Województwo lubuskie obfituje w atrakcyjne działki budowlane (sprawdź tutaj). Tym samym intensywnie rozwija się tam branża budowlana. Kiedy mamy już działkę budowlaną możemy rozpoczęcie przygotowania projektu. Jest to dokument będący podstawą podczas ubiegania się o otrzymanie pozwolenia na budowę. Jednak w celu złożenia wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć takie dokumenty jak Decyzja o warunkach zabudowy oraz zagospodarowania terenu, warunki techniczne dostawy mediów, mapa sytuacyjna, a także dokumentacja dodatkowa, jaka wynika z zapisów prawa miejscowego. Zgodnie z ustawą czas oczekiwania na odpowiedź po złożeniu wniosku o pozwolenie na budowę wynosi maksymalnie 65 dni. Natomiast decyzja staje się prawomocna po upływie dodatkowych 14 dni. Co więcej należy pamiętać, że decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa już po trzech latach. Dlatego jeżeli w tym okresie nie zostaną rozpoczęte prace budowlane konieczne będzie ponowne składanie dokumentów oraz uzyskanie pozwolenia. Województwo dolnośląskie intensywnie rozwija się pod względem budowy nowych domów jednorodzinnych (więcej informacji). Wynika to z dużej dostępności firm budowlanych oraz atrakcyjnych cen materiałów budowlanych.

Stan zerowy – niezbędny etap budowy domu

wybudowany dom

Województwo kujawsko-pomorskie jest atrakcyjne pod względem krajobrazowym (więcej tutaj). Przekłada się to na duże zainteresowanie budowaniem osiedli oraz domków rekreacyjnych. Pierwszym etapem podczas budowania nowego domu jest najczęściej ogrodzenie placu budowy. Kolejnym krokiem jest z kolei wytyczenie dokładnej lokalizacji domu. Czynności te powinny być wykonane tylko przez profesjonalnego geodetę, który posiada stosowne uprawnienia. Po wytyczeniu dokładnego miejsca nieruchomości można przystąpić do wyrównania działki oraz przygotowania fundamentów, ewentualnie piwnicy. Nierzadko konieczne jest wykonanie drenażu, aby w ten sposób zabezpieczyć fundamenty przed działaniem wilgoci. Kolejny stan budowy domu to tak zwany stan surowy otwarty. Odkłada się go na miesiące wiosenne, aby sprawnie realizować kolejne prace budowlane. Dlatego warto umówić się z firmą budowlaną na stosowne terminy.

narzędzia przy budowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *