Budowa boiska – jakie roboty ziemne wchodzą w zakres tego przedsięwzięcia?

Boisko to ważne miejsce, na którym często tworzy się sportowa historia. Aby jednak przyszłe legendy różnych dziedzin sportowych mogły rozwijać na nim swój talent, konieczne jest zbudowanie odpowiedniego ku temu miejsca. Profesjonalny obiekt powinien mieć nie tylko konkretne wymiary, ale także idealnie wyrównany teren, czy właściwą nawierzchnię. Jakie prace są zatem niezbędne do wybudowania boiska?

Roboty ziemne niezbędne do budowy boiska – od czego zacząć?

budujemy boisko

Pierwszym etapem budowy boiska do przyszłych rozgrywek sportowych jest wyrównanie terenu. Proces ten musi zostać wykonany bardzo dokładnie. Zakres robót ziemnych obejmuje w pierwszej kolejności usunięcie wierzchniej warstwy ziemi. Po tym następuje tzw. niwelacja terenu, czyli wyrównanie. Do wykonania tej części prac konieczne jest użycie specjalistycznych maszyn – walca drogowego.

Idealnie równa powierzchnia jest kluczowa dla komfortu gry. Wszelkie nierówności będą utrudniały wykonywanie manewrów z piłką, co w ostateczności może wpłynąć na ostateczny wynik meczu, a nawet pogorszenie zdrowia zawodników (kontuzje).

Co ciekawe boisko nie może być jednocześnie idealnie płaskie w każdym miejscu. Przyjęło się, że jego środek powinien płynnie przechodzić do 30 cm wyżej niż linie boczne. Nie uwzględnienie tego przy budowie może skutkować gromadzeniem się wody z deszczu na murawie.

Drobne, lecz istotne szczegóły, o których nie wolno zapominać przy budowie boiska

boisko w budowie

Intensywne deszcze wymagają sprawnego i dokładnego odprowadzania nadmiaru wody z całej murawy. W tym celu na boisku buduje się odwodnienia liniowe, które mają postać betonowych korytek o pochyłym dnie. Spływająca do nich woda powinna płynąć do studzienki drenażowej, a stamtąd do nieutwardzonego terenu przy boisku. To jednak nie do końca rozwiązuje problem.

Konieczne jest również wykonanie montażu systemu drenującego, który powinien znaleźć się pod boiskiem. System wykonany jest z rur drenarskich, których ujścia wychodzą daleko poza boisko. W najwyższych punktach boiska należy przy tym pamiętać o montażu studni drenarskich. Do wykonania systemu drenującego niezbędne jest odpowiednie przygotowanie podłoża.

System nawadniający to ostatni obowiązkowy element sportowego obiektu. Rodzaj wybranego rozwiązania uzależniony jest od rodzaju murawy i wymiarów boiska. Z reguły system nawadniający jest siecią podziemnych rurociągów, które wzbogacą się o zraszacze. Cały system powinien być automatyczny.

Komu zlecić budowę boiska?

budowa boiska

Roboty ziemne niezbędne do budowy boiska warto zlecić doświadczonej firmie, takiej jak np. Szczucki. Firmę cechuje dokładność i terminowość, która bazuje przede wszystkim na indywidualnym podejściu do każdego klienta. Jeśli chcesz przy tym liczyć na kompleksowość, to warto podjąć współpracę właśnie z tą firmą, która działa na terenie całej Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *