Budowa domu na Podkarpaciu najtańsza w kraju?

Ceny materiałów budowlanych są podobne w całym kraju, ale patrząc na koszt robocizny, która często stanowić może nawet 40% wartości całej inwestycji, zauważyć można spore dysproporcje. Z czego one wynikają i czy można dzięki nim osiągnąć jakieś korzyści dla siebie? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Najtańsze podkarpackie

praca budowa

Zdecydowanie najmniej za usługi budowlane zapłacimy na południowym wschodzie naszego kraju. Województwo podkarpackie to najlepsze miejsce, by budować dom tanim kosztem. Na drugim końcu listy są osoby zamieszkujący województwo mazowieckie. Oni za robociznę zapłacą najwięcej. Różnica pomiędzy tymi dwoma regionami jest spora i wynosi około 25%, co przy średniej wielkości domu przekłada się na całkiem pokaźną sumę.

Skąd wynika tak duża różnica? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Prawdopodobnie jest ona kwestią wielkości średnich zarobków, którą uzyskują mieszkańcy tych województw w codziennej pracy. Firmy budowlane z południa kraju oferują pracownikom najniższego szczebla płacę minimalną, w Polsce centralnej i zachodniej za takie pieniądze nikt nie chce pracować. To wszystko przekłada się na ostateczny koszt budowy każdego domu jednorodzinnego.

Jakie firmy budowlane warto wybrać?

koparki przy budowie domu

W branży budowlanej w naszym kraju działa tysiące mniejszych i większych firm, które oferują usługi na różnym poziomie. Wybór nie jest prosty, bo z jednej strony chcemy zapłacić za budowę jak najmniej, z drugiej natomiast pragniemy, by nasz dom był zbudowany zgodnie z prawidłami sztuki budowlanej.

Zanim podpiszemy umowę z konkretnym wykonawcą, zwróćmy uwagę na jego doświadczenie i referencje. Czasami najlepszym sposobem na znalezienie solidnej ekipy jest rozpytanie znajomych i sąsiadów. Często mają oni pozytywne doświadczenie z jakąś firmą i będą mogli ją polecić. Jeśli nie znamy osób budujących w ostatnim czasie dom, to pozostaje nam ocena danej firmy na podstawie referencji i jakości prac, którą warto zobaczyć na jakiejś aktualnie trwającej inwestycji.

Przed wyborem konkretnego wykonawcy, warto poprosić o wyceny, by móc dokładnie porównać, z jakim kosztem budowy przyjdzie nam się mierzyć. W trakcie analizy kosztorysów zwróćmy uwagę czy nie ma tam opłat dodatkowych za sprzęt budowlany. Czasami wykonawcy liczą sobie ekstra za użyczenie agregatu prądotwórczego lub koparki. Staranne porównanie ofert sprawi, że bez trudu wybierzemy idealną firmę budowlaną, która przeprowadzi nas przez proces budowy domu szybko i sprawnie.

dom pod klucz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *