Przycinanie i formowanie świerków – kiedy i jak przycinać drzewa iglaste?

Świerki to popularne drzewa z rodziny sosnowatych. Rosną wszędzie – nie są zbyt wymagające i charakteryzują się znacznymi przyrostami. Właśnie to szybkie tempo wzrostu wymusza konieczność systematycznego przycinania świerków – w niektórych wypadkach konieczną są nawet trzy cięcia w ciągu roku.

Czy przycinanie i formowanie świerków jest konieczne?

świerk

Tak, to czynność dzięki której świerki zachowają piękny, soczysty kolor (zielony, srebrny – zależy od odmiany), będą gęste i zachowają ładny kształt. Formować należy świerki zarówno rosnące samodzielnie oraz te wchodzące w skład żywopłotu.

Przycinanie jest ważne także ze względu na ochronę przed chorobami – podczas cięcia usuwa się chore, zaatakowane pędy, dzięki czemu zapobiega się rozprzestrzenianiu choroby na inne części rośliny.

Świerki nie przepadają za towarzystwem innych roślin – ich bliskość może negatywnie wpływać na wegetację świerka.

Przycinanie i formowanie świerków młodych:

nożyce ogrodowe

Drzewka przycinamy wczesną wiosną. Jeśli zauważymy wzrost drugiego czubka, usuwamy go. Dwa czubki nie poprawiają estetyki i zagrażają roślinie podczas silnych opadów śniegu – duża ilość śniegu powoduje złamania czubków, a miejsce złamania narażone jest na przemarznięcie.

Podobnie postępujemy ze wszystkimi pędami rosnącymi pionowo, które usuwamy cięciem blisko pnia.

Jeśli podczas sadzenia młodej rośliny lub przypadkiem w czasie cięcia pędów zniszczeniu ulegnie wierzchołek należy wybrać inny pęd, który w przyszłości zastąpi uszkodzony wierzchołek. Wybraną gałązkę odpowiednio odginamy i prowadzimy ją  prosto przywiązując do pnia.

Cięcie świerków starszych

sekator narzędzia ogrodowe

Świerki formuje się po raz pierwszy wczesną wiosną. Podczas cięcia usuwa się wszystkie pędy tak, aby układ gałązek dał kształt trapezu. Dzięki takiemu układowi słońce równomiernie oświetla wszystkie pietra drzewka, więc jest ono równomiernie wybarwione i gęste.

Drugie cięcie wykonuje się późną wiosną. Najlepszym terminem jest maj lub początek czerwca. W tym czasie drzewka mają już tegoroczne przyrosty i to właśnie wówczas należy przyciąć 1/3 długości tych przyrostów.

Jeśli nie zdążymy z wiosennym cięciem możemy zrobić to latem, ale nie później jak do końca sierpnia.

Czasem przyrosty są tak znaczne, że drzewka wymagają trzeciego cięcia w roku. Konieczność dodatkowego cięcia może być także wynikiem choroby drzewek lub ataku szkodników, na przykład mszyc. Przy usuwaniu pędów starszych zawsze należy pamiętać o pokryciu miejsc cięcia specjalną maścią ogrodniczą, która chroni roślinę przed rozprzestrzenianiem się grzybów.

Przycinanie i formowanie świerków w żywopłot

Świerki można wykorzystać do tworzenia żywopłotów. Rosną szybko, mają ładny kolor, dają się łatwo formować w różne kształty. Z biegiem lat żywopłot świerkowy ulega starzeniu – dolne gałęzie schną i przez to żywopłot traci na estetyce. To czas na wymianę roślin. Taka sytuacja nie dotyczy świerku serbskiego, który nie traci dolnych gałęzi.

W żywopłotach najlepiej sprawdzają się świerki kłujące, pospolite oraz białe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *