Jak skutecznie usunąć plamy ze smaru?

Podczas pracy w warsztacie czy garażu nietrudno o zaplamienie ubrania smarem. Może to się zdarzyć również tym, którzy nie pracują w takich miejscach, a smar przypadkiem znalazł się na ich odzieży. Smar zostawia palmy widoczne, szpecące i trudne do usunięcia. Są jednak domowe, tanie i skuteczne sposoby radzenia sobie z tego rodzaju zabrudzeniami.

Plama ze smaru – co robić?

szare mydło czyszczenie

Po pierwsze i najważniejsze – nie czekać! Zaschnięty smar, to plama uporczywa, czasem niemożliwa do wywabienia. Świeżą niewielką plamę można spróbować usunąć stosując:

  • Masło – nałożenie masła na smar pomaga przy plamach ze smaru czy oleju używanego w warsztatach; miękkim masłem należy pokryć plamę, pod spód podłożyć ręcznik papierowy czy ściereczkę; odczekać 20 – 30 minut, zebrać masło z plamy i zaprać miejsce ciepłą wodą z dodatkiem szarego mydła; aby zwiększyć skuteczność mydła można pomieszać go z proszkiem do prania – nie zaleca się tego w przypadku tkanin delikatnych; pranie w szarym mydle i proszku można wykonać ręcznie lub w pralce;
  • Szare mydło – można go użyć bez uprzedniego obłożenia plamy masłem; mydło w ciepłą wodą pomagają na świeże plamy o niewielkiej powierzchni,
  • Płyn do naczyń – działa bardzo skutecznie i zazwyczaj pomaga; ubranie zaplamione smarem należy polać płynem w miejscach zabrudzeń i energicznie je potrzeć, a następnie ubranie wyprać w roztworze wody z płynem – płynu nie żałujemy, zbyt rozwodniony roztwór nie zadziała! Po takim praniu w płynie do naczyń można ubranie wrzucić do pralki i wyprać w temperaturze i programie dobranym do rodzaju tkaniny,
  • Benzyna ekstrakcyjna – to substancja, która rozpuszcza smary i oleje; zanim jej użyjemy należy zrobić próbę na skrawku tkaniny w niewidocznym miejscu – benzyna może odbarwić, a nawet zniszczyć strukturę materiału; czyszczenie benzyną jest pomocne przy plamach nieco zaschniętych; podczas czyszczenia pamiętajmy, że benzyna jest substancją łatwopalną! Po wywabieniu plamy odzież należy uprać w pralce lub ręcznie – w ten sposób pozbędziemy się zapachu benzyny,
  • WD – 40 – kochają go nie tylko mechanicy, ale jest pod ręką w większości domów; może być pomocny do usunięcia zabrudzeń starych, mocno wysuszonych, którym nie dały rady inne sposoby; podobnie jak w przypadku benzyny warto zrobić próbę działania WD -40 na tkaninę.

Jak usunąć plamy ze smaru z przedmiotów?

masło do czyszczenia

Odzież zabrudzona smarem jest trudnym do rozwiązania problemem, ale poważniejszym może być zabrudzenie ściany, podłogi, dywanu, obicia mebli.

Tkaniny na meblach czy dywan można czyścić tak, jak odzież: płyn do naczyń, masło, szare mydło, benzyna. Najtrudniej wyczyścić smar na ścianie, szczególnie wówczas, gdy plama zdążyła się na niej „zadomowić”. Świeżą warstwę smaru najpierw ściągnąć przy pomocy papierowego ręcznika a następnie ciepłą wodą i szarym mydłem zmyć pozostałości. Stosowania masła nie poleca się, bo wprawdzie usuniemy smar, ale pozostanie tłusta plama, której ze ściany bez uszkodzenia farby raczej nie wywabimy.

Czego nie wolno robić, aby usunąć plamy ze smaru?

Poza odkładaniem czyszczenia plamy na później innym wrogiem może okazać się wysoka temperatura. Odzieży czyszczonej z plam ze smaru nigdy nie wolno traktować gorącym żelazkiem – prasowanie należy odłożyć na czas całkowitego usunięcia plamy i wysuszenia ubrań po praniu. Wysoka temperatura utrwala plamy na zawsze!

One thought on “Jak skutecznie usunąć plamy ze smaru?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *