Czy podczas remontu podłogi konieczne jest zrywanie parkietu?

Remont podłogi nie jest sprawą ani prostą, ani tanią. W przypadku podłogi drewnianej pokrytej parkietem czasem niezbędne jest zdjęcie starej klepki. Czy można to zrobić samodzielnie?

Podłoga a posadzka

parkiet

Podłogą, w rozumieniu sztuki budowlanej, jest wielowarstwowa konstrukcja położona na gruncie lub stropie. Ostatnią, wierzchnią warstwę tej konstrukcji stanowi posadzka. Może być wykonana z drewna, paneli, płytek ceramicznych, kamienia, wykładzin z tworzyw sztucznych.

Drewno jest najstarszym materiałem podłogowym i ciągle chętnie stosowanym. Drewniane posadzki są ciepłe, pięknie pachną, odznaczają się wyjątkową estetyką. Nic więc dziwnego, że w wielu domach podłogi przykryte są deskami lub parkietami, a podczas remontów starych lokali czy budów nowych domów inwestorzy decydują się na położenie parkietu.

Zrywanie parkietu jest proste?

dom z parkietem

O ile wykonanie podłogi w nowym lokalu nie jest trudne, o tyle remont podłogi pokrytej starym parkietem może być poważnym problemem. Przede wszystkim należy ocenić, czy parkiet nadaje się do remontu i dalszego użytku. Dla niektórych powodem wystarczającym do podjęcia decyzji o zerwaniu parkietu może być jego skrzypienie lub zbyt duże odległości miedzy deseczkami. Inni chcą poprawić izolację termiczną czy akustyczną podłogi, sprawdzić czy pod parkietem nie rozwija się grzyb i podjąć działania w celu jego eliminacji. Czasem zrywanie parkietu jest konieczne tam, gdzie położenie nowej posadzki na starym parkiecie zbyt obciąży strop lub spowoduje nadmierne podniesienie poziomu podłogi.

Decydując się na zrywanie parkietu należy mieć świadomość, że czynność ta nie polega wyłącznie na zerwaniu drewnianych klepek – to faktycznie jest proste i nawet amatorzy sobie z tym poradzą. Problem zaczyna się wówczas, gdy trzeba oczyścić podłoże na którym położono przed laty parkiet. Jeśli mamy do czynienia z parkietem kładzionym od zakończenia wojny do lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku, to prawie na sto procent będzie to parkiet mocowany do podłogi za pomocą submitu.

Zrywanie parkietu i oczyszczanie podłoża z submitu

parkiet

Submit jest rodzajem smołowego lepiszcza, które odpowiedzialne jest za wywoływanie groźnych chorób. Dokładnie tym czynnikiem jest benzopiren i jego pochodne, które wchodzą w skład submitu. Benzopirenowi przypisuje się odpowiedzialność za wywoływanie ponad 20 chorób dróg oddechowych, układu pokarmowego, pęcherza moczowego, trzustki. Ten rodzaj lepiszcza jest tak szkodliwy, że można śmiało zaryzykować twierdzenie, że podłogi wykonane z jego użyciem są toksyczne i zagrażają zdrowiu a nawet życiu użytkowników lokali.

Jeśli zerwany parkiet ma być przełożony, czyli ma nadal pełnić swoją funkcję należy z lepiku oczyścić każdą deseczkę. Do oczyszczenia podłoża najlepiej użyć specjalnych urządzeń do bezpyłowego szlifowania. Sporym problemem jest usunięcie starego submitu z zakątków przy ścianach – tu również mogą pomóc specjalne szlifierki. Usuwanie starego lepiku ręcznie na kolanach trwać może wiele dni, a wdychanie pyłu z submitem jest poważnym zagrożeniem. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania tej pracy wyspecjalizowanej firmie, która dysponuje odpowiednim sprzętem.

One thought on “Czy podczas remontu podłogi konieczne jest zrywanie parkietu?

  1. nie jest konieczne 🙂 to zależy w jakim stanie jest nasz parkiet. Jeśli jest porysowany i naprawdę nic z niego nie będzie, to po co taki mieć… lepiej dać nową podłogę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *