Styl japandi — całkiem udane małżeństwo

Kiedy spotyka się Wschód z Zachodem, nie musi kończyć się nieporozumieniem, czy konfliktami.  Powstaje też coś wyjątkowego w zasadzie w każdej dziedzinie życia. Wzajemne wpływy widać także w urządzaniu wnętrz. Japandi jest stylem powstałym z połączenia skandynawskiej praktyczności i japońskiej prostoty.  Dwa bardzo odległe od siebie na mapie miejsca wiele łączy. Od Skandynawów styl ten przejął porządek i zamiłowanie do wszystkiego, co naturalne,  od Japończyków ascetyczną prostotę.

minimalizm skandynawia

Japandi – mniej znaczy więcej

Pojęcie „japandi” powstało z połączenia słów Japan i Scandinavia. Łączący współczesny skandynawski minimalizm z surowym pięknem Kraju Kwitnącej Wiśni. Śmiało powiedzieć można, że japandi to coś w rodzaju filozofii życia, której bliska jest idea „mniej znaczy więcej”, a najważniejszymi wartościami są umiar, harmonia, powściągliwość oraz funkcjonowanie w zgodzie z naturą.

Paleta kolorystyczna w stylu japandi

Dla stylu japandi charakterystyczna jest jasna, dyskretna harmonijna  stylistyka. Bazę  stanowią stonowane barwy, które są bliskie naturze i umożliwiają odpoczynek. We  wnętrzach dominuje więc biel , kość słoniowa, beże i jasne brązy, delikatne zielenie oraz stonowane szarości. Odzwierciedlają one zamiłowanie Skandynawów do harmonii i pokoju. Japońskie wzornictwo dorzuca to tego zestawu kolorystycznego jeszcze nasycone barwy, takie jak czerwienie, pomarańcze i żółcienie. To jasne barwy sprawiają, że pomieszczenia zyskują  lekkość i wydają się nieco większe, niż wskazuje ich metraż. Nie ulega wątpliwości, że jasne kolory odpoczynek i ułatwiają skupienie się na różnych czynnościach, pozytywnie oddziałując na samopoczucie domowników. Salon meblowy Warszawa oferuje meble w jasnych kolorach i meble z jednym mocniejszym akcentem kolorystycznym, które świetnie sprawdzą się w stylu japandi.

Piękno niedoskonałych przedmiotów

japandi

Styl japandi ściśle łączy się z filozofią wabi-sabi, głoszącą skoncentrowanie się na harmonii  i poszukiwanie piękna w nieperfekcyjnych przedmiotach. Wabi to pokora i ascetyczna prostota, życie zgodne z naturą i zadowolenie ze swoich osiągnięć i z  tego, co się posiada.  Sabi zaś to efemeryczność połączona z pięknem naturalnego starzenia się. Wabi-sabi odrzuca sztuczny konsumpcjonizm. Pokazuje, jak ważne jest wokół nas wszystko, co jest autentyczne, skromne i ulotne. Do harmonii we wnętrzu domu i w sobie należy dążyć każdego dnia. Pomaga w tym minimalistycznie urządzone wnętrze, które jest funkcjonalne, ciepłe i wyciszające. Można je stworzyć przy pomocy oferty ze sklepu, jakim jest salon meblowy Poznań.

Przytulność – cecha wnętrza japandi

japonia i skandynawia

Funkcjonalność  i przytulność to główne cechy tego nurtu. Ascetyczny, a więc bardzo skromny wystrój, wnosi do takiego wnętrza domowe ciepło i wygodę. Aranżacja jest przemyślana – na widoku jest jak najmniej rzeczy, które jednak są dobrej jakości i mają w sobie jakiś niesamowity detal. W powyższym stylu nie ma miejsca na sztuczność, np.: przedmioty drewnopodobne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *