Piecyk gazowy z katalizatorem – dobry sposób na dogrzewanie pomieszczeń.
Dogrzewanie pomieszczeń zima lub w przejściowych porach roku wymaga często zastosowania innych źródeł ciepła niż centralne ogrzewanie. Coraz bardziej popularnym urządzeniem stosowanym do dogrzewania są piecyki katalityczne. Zasilane płynnym gazem mają przewagę nad grzejnikami elektrycznymi – są tańsze w eksploatacji i nie groźne im są przerwy w dostawie prądu.
Jak działa piecyk gazowy z katalizatorem?
Zasadniczą częścią piecyka jest obudowa wykonana z materiałów dobrej jakości odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wysokich temperatur i produktów ubocznych procesu spalania. Obudowa z przodu ma siatkę – często ozdobną a z tyłu miejsce na butlę gazową. Do obudowy przytwierdzone są kółka umożliwiające łatwy transport piecyka.
Na wyposażeniu piecyka jest giętki wąż gumowy, reduktor oraz czujnik stężenia dwutlenku węgla w powietrzu. Warto zwrócić uwagę na ten ostatni element – nie wszystkie piecyki są w czujki wyposażane. Dzięki czujnikowi odcinany jest dopływ paliwa, gdy przekroczone zostaną normy CO2 w powietrzu.
Piecyk uruchamiany jest za pomocą iskrowej zapalarki, która wykorzystuje zjawisko piezoelektryczności. Dzięki temu zapalanie nie wymaga używania otwartego ognia i jest przez to bezpieczne.
Większość pieców katalitycznych dostępnych na rynku posiada na wyposażeniu regulatory mocy, dzięki którym można regulować spalanie uzyskując pożądaną temperaturę.
Gdzie sprawdzi się piecyk gazowy z katalizatorem?
Zastosowanie piecyków katalitycznych jest bardzo szerokie –od domu jednorodzinnego, przez duże mieszkania, warsztaty, garaże, pawilony handlowe, magazyny po wiaty czy hale namiotowe. Ze względu na to, że piec katalityczny produkuje nie tylko ciepło ale i dwutlenek węgla urządzenia grzewcze tego typu mogą być stosowane wyłącznie w pomieszczeniach wentylowanych. Brak wentylacji spowoduje nagromadzenie się CO2, a nagrzane powietrze skropli się i w postaci wody osiądzie na szybach czy innych elementach pomieszczenia. Zdecydowanie najlepiej piecyki katalityczne sprawdzają się w warsztatach czy garażach lub halach magazynowych – w miejscach o wzmożonym przepływie powietrza.
Czy piecyk gazowy z katalizatorem jest bezpieczny?
Paliwem stosowanym w piecykach jest płynny propan-butan sprzedawany w butlach o pojemności 11 litrów (w najczęściej używanym rodzaju piecyków). Sam proces spalania jest bezpieczny – w przypadku niekontrolowanego wypływu niespalonego gazu lub nadmiernej ilości spalin automatycznie odcinany jest dopływ paliwa i piecyk przestaje działać. W piecykach stosuje się często palniki katalityczne, które wstępnie oczyszczają spaliny – to dodatkowe zabezpieczenie dla użytkowników. Jeśli do tego dodamy wydajną wentylację pomieszczenia nie powinniśmy mieć żadnych obaw przed zakupem i stosowaniem piecyków gazowych z katalizatorem.
Wymiana butli jest bardzo prosta i całkowicie bezpieczna.
Aby piecyk dobrze pełnił swoje funkcje potrzebne są zabiegi konserwatorskie. Najlepiej powierzyć je fachowcom, którzy podczas przeglądów okresowych sprawdza stan węża doprowadzającego paliwo, uszczelek, reduktora. Samodzielnie należy dbać o czystość urządzenia – oczyszczać z kurzu części dostępne bez rozkręcania. Do tego wystarczy wilgotna szmatka, bez dodatku agresywnych środków czyszczących.
dla mnie to taki piecyk odchodzi do lamusa… ale może się mylę? hmmm