Panele podłogowe z nadrukiem – nietuzinkowy akcent aranżacji wnętrz

W rozumieniu sztuki budowlanej panele są materiałem stosowanym do wykończenia wnętrz. Są bardzo popularne, tanie, proste w montażu i niekłopotliwe w utrzymaniu. Mają jednak wadę – są powtarzalne i przez to trochę nudne, więc projektanci wnętrz stawiają przed producentami paneli nowe wyzwania. Odpowiedzią niezwykle trafną i nietuzinkową są panele podłogowe z nadrukiem.

Do czytania i oglądania nie tylko książki…

panele z nadrukiem

Panele z nadrukami spotyka się najczęściej na ścianach. Panele ze szkła lub tworzyw z różnymi wzorami doskonale nadają się do dekoracji kuchni i łazienki. Dobrze sprawdzają się panelowe obrazy w salonach czy pokojach dziecięcych oraz sypialniach. Jednak nadruki na panelach podłogowych należą do rzadkości – to niszowy materiał wykończeniowy dla ludzi ceniących niezależność, odmienność, odważnie łączących kolory i faktury. Zadrukowane panele podłogowe zaskakują innością – jednych zachwycają, innych wprawiają w zdumienie połączone z dezaprobatą.

Panele podłogowe z nadrukiem – co można na nich przedstawić?

panel i nadruk

Wśród paneli z nadrukiem prym wiodą wzory imitujące drewno. Nadruk na mocnej płycie HDF (czasem wykończonej korkiem) wykonywany jest w niezawodnych technologiach np. Realistic Surface Technology, a następnie pokrywa lakierem wzmacniającym i zabezpieczającym nadruk. Efektem są niezwykle realistyczne wzory, które oddają piękno drewna. Na panelach drukuje się wzór desek jesionu, dębu, sosny. Deski mogą mieć efekt bielenia albo pozostawienia na ich powierzchni rzazów powstałych podczas piłowania.

Wspaniale wyglądają panele podłogowe z nadrukiem mozaiki parkietowej – praktycznie dopiero dotknięcie ich powierzchni przekonuje niedowiarków, że posadzka nie jest z drewna, a z paneli.

Nadruk płytek ceramicznych na panelach podłogowych pokrytych laminatem pozwala montować takie panele w pomieszczeniach z dużą ilością wilgoci, na przykład w kuchniach i łazienkach. Takie panele polecane są do pomieszczeń, gdzie nie można nadmiernie obciążać stropów – panele są dużo lżejsze od płytek ceramicznych. Za ich ułożeniem przemawia też łatwość montażu – każdy właściciel pomieszczenia może samodzielnie ułożyć podłogę z paneli. Z kładzeniem płytek tak łatwo nie jest.

Przebój następnych lat – panele podłogowe z nadrukiem obrazów i tekstów

Jeszcze nie spotyka się ich zbyt często, ale są dostępne na rynku – panele z nadrukiem imitującym pismo, stare mapy, znaczki pocztowe, obrazy. Są niezwykłe – bardzo często w kolorach sepii, beżów i brązów z czernią, szarości z grafitem i innych połączeń kolorystycznych, ale dość skromnych jeśli chodzi o ilość, aby nie zdominować treści panelowego nadruku.

Stąpanie po podłodze, która wygląda jak wieko starej skrzyni z przesyłką pocztową albo jak ścianka zewnętrza beczki z opisem leżakującej w niej whisky jest doświadczeniem szczególnym. Podobne odczucia mają użytkownicy przechadzający się po mapie kreślonej niegdyś przez Magellana czy Kolumba.

Przy aranżacji wnętrza z nadrukiem warto mieć na uwadze sposób eksponowania posadzki. Jeśli zamierzamy położyć duży dywan lub postawić dużo sprzętów, które zakryją podłogę, to nie warto inwestować w piękne nadruki, bo i tak nie będą widoczne.

Przyszłość to zapewne nadruki personalizowane – z dużym prawdopodobieństwem chętnie zamówią takie panele firmy (nadruki logo, haseł reklamowych) oraz użytkownicy indywidualni, którzy chcieliby ze swojej podłogi codziennie czerpać siły i inspiracje czytając określony tekst lub podziwiając ulubiony obraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *