Jaką rolę spełnia torba fotograficzna?

Sprzęt fotograficzny większość czasu leży i czeka na swoją kolej. Jest to sprzęt wrażliwy na kurz, wilgoć, przypadkowe uszkodzenia.  Należy zabezpieczyć go także przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Dobry sprzęt fotograficzny, który jest naszym okiem na świat i służy, kiedy chcemy cokolwiek utrwalić na zdjęciu, tani nie jest i na pewno zasługuje na jak najlepsze warunki przechowywania. Szuflada, kartonowe pudło, czy półka, to nie są optymalne miejsca  na sprzęt fotograficzny. Lepiej  go przechowywać sprzęt fotograficzny w jednej, specjalnej torbie. Wtedy mamy pewność, że aparat i obiektywy.

Ochrona sprzętu fotograficznego

aparat

Podczas transportu sprzęt fotograficzny najbardziej narażony jest na uszkodzenia. W domu też mogą zdarzyć niemiłe, nieprzewidziane sytuacje, które odbiją się niekorzystnie na naszym sprzęcie. Przed wszystkimi złymi czynnikami chroni aparat i akcesoria torba na aparat fotograficzny.  Musi być ona na tyle duża i mieć odpowiednią liczbę kieszeni, aby pomieściła zarówno aparat, obiektywy i inne akcesoria – ładowarkę, dodatkowy akumulator, karty pamięci, filtry, zestaw czyszczący, wężyk spustowy, lampę błyskową.

Wygodne transportowanie aparatu

torba fotograficzna

Fotografować można wszędzie – w domu, na spacerze, podczas plenerów, na urlopie, na imprezach, wszędzie, gdzie tylko chcemy. Kiedy sprzęt fotograficzny staje się nieodłącznym towarzyszem naszego życia, musimy mieć do niego wygodny dostęp do wszystkich akcesoriów. Torba fotograficzna powinna być ergonomiczna, odporna na deszcz/śnieg, gwarantować bezpieczeństwo sprzętu podczas transportu i zapewniać maksymalną wygodę użytkowania. Dla mniejszych aparatów sprawdzają się torby typu sling (można je nosić na biodrze lub przywieszone przez ramię). Ich zaletą jest fakt, że są noszone blisko ciała, co odstrasza potencjalnego złodzieja. Nieco większe są torby typu messenger, które wyglądem przypominają popularne listonoszki. Świetnie sprawdza się przy niewielkich bezlusterkowcach. Często posiadają kieszeń na laptop.

Większe torby fotograficzne dla profesjonalistów

plecak fotograficzny

Osoby pracujące w zawodzie fotografa mają do dyspozycji sprzęt wysokiej jakości, potrzebują różnorodnych obiektywów i wielu akcesoriów. Ich torba fotograficzna musi być większa i zapewnić najwyższą jakość ochrony sprzętu.  Ze względu na to, że duża ilość sprzętu fotograficznego sporo waży, a nie wszystkie akcesoria są potrzebne do jednego zlecenia, mistrzowie fotografii radzą, aby do torby fotograficznej włożyć tylko najpotrzebniejsze rzeczy na dane zlecenie. Pozostałe akcesoria można przecież przechowywać w walizce fotograficznej i dostosowywać wybór sprzętu do rodzaju zdjęć i okoliczności fotografowania.

Najważniejszy jest łatwy dostęp do aparatu i dodatków. Czasami wystarczy chwila, aby stracić wymarzone ujęcie tylko dlatego, że czegoś szukamy w torbie. Niezwykle istotnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę przed zakupem torby, jest szerokość paska. Wąski pasek jest bardzo niewygodny i nie zapewnia stabilności torby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *