Rurki instalacyjne – kiedy się je wykorzystuje?
Rury elektroinstalacyjne i kanały pełnią funkcję ochrony przewodów przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz negatywnym wpływem otoczenia i atmosfery. Wykorzystywane są w trakcie instalacji oraz modernizacji systemów elektrycznych w budynkach. Dzięki nim przewody są odpowiednio zabezpieczone, co zwiększa niezawodność i trwałość instalacji elektrycznych.
Jak stworzyć kompletny system do ochrony przewodów?
Aby stworzyć kompletny i sprawny system ochrony przewodów oraz kabli, uwzględnia się parametry chronionych elementów oraz cechy środowiska ich eksploatacji. Te czynniki wpływają na dobór materiałów i konstrukcji rur osłonowych. Na początku dobiera się średnicę wewnętrzną rury ochronnej, która powinna być 1,5 raza większa od średnicy zewnętrznej chronionego kabla elektroenergetycznego i 2 razy większa od średnicy kabla światłowodowego. Wymagania dotyczące materiałów i sposobu montażu rur osłonowych określa norma PN-EN 61386 Systemy rur instalacyjnych do prowadzenia przewodów.
Szeroka oferta rurek instalacyjnych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/elektryka-oswietlenie/rury-listwy-kanaly-instalacyjne/rury-elektroinstalacyjne
Z jakich materiałów produkowane są rury elektroinstalacyjne?
Polietylen wysokiej gęstości (HDPE) jest najczęściej wykorzystywanym materiałem w produkcji rur osłonowych i ich osprzętu ze względu na dużą wytrzymałość mechaniczną na obciążenia udarowe oraz szeroki zakres temperatur roboczych od -30 do 90°C. HDPE wykazuje również odporność na wpływy atmosferyczne i większość związków chemicznych, co czyni go idealnym do ochrony kabli elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych i sieci telewizji kablowej w miejscach narażonych na znaczne obciążenia zewnętrzne. Właściwości tego materiału pozwalają na układanie rur osłonowych w różnorodnych gruntach, w tym nawodnionych i agresywnych chemicznie, a duża elastyczność materiału kompensuje naprężenia powstałe wskutek osiadania gruntu.
Rury przeznaczone do układania na otwartym powietrzu są produkowane w kolorze czarnym, z dodatkiem substancji chroniących przed promieniowaniem UV. Do ochrony kabli niskiego i średniego napięcia stosuje się rury o dwuściennej konstrukcji, które zapewniają lekkość i elastyczność przy dużej wytrzymałości mechanicznej. Rury osłonowe kabli ułożonych w gruncie mają kolor niebieski w przypadku kabli niskiego napięcia i czerwony w przypadku kabli średniego napięcia. Do ochrony przewodów w instalacjach budynkowych używa się rur z polipropylenu (PP) oraz poliamidu (PA6), który tłumi drgania i jest odporny na ścieranie, a w trudnych warunkach eksploatacyjnych stosuje się rury osłonowe stalowe z płaszczem z polichlorku winylu (PCW) lub poliamidu (PA6). W obiektach o zwiększonym zagrożeniu pożarowym wykorzystuje się rury osłonowe wykonane z materiałów bezhalogenowych, niepalnych, samogasnących i nieprzenoszących płomienia.