Master Key – jak to działa?

System Master Key (klucza generalnego) coraz chętniej wykorzystywany jest Polsce. Rozwiązanie to doceniają właściciele hoteli, akademików, pensjonatów, firm produkcyjnych, a nawet osoby zamieszkujące domki jednorodzinne. Coraz śmielej rozwiązanie to wprowadzane jest także w instytuacjach publicznych i urzędach. W czym tkwi sekret Master Key? Przede wszystkim w wygodzie tego rozwiązania – kilku kluczy można zastąpić jednym. W artykule sprawdzamy, jak działa ten system.

Master Key – co to jest?

To inaczej system, w którym większą ilość kluczy możemy zastąpić jednym. Dzięki specjalnemu kodowaniu zamków, każdy z nich może zostać otwarty przy pomocy tego samego zabezpieczenia. Sam system dzielimy na dwa rodzaje: prosty system klucza oraz system klucza generalnego. Pierwsze rozwiązanie idealnie sprawdza się w domach jednorodzinnych, ponieważ nie istnieje tutaj hierarchia dostępu, a każdy klucz pasuje do zamka np. w drzwiach wejściowych. Drugi rodzaj swoje zastosowanie znajdzie w średnich oraz dużych firmach, obiektach turystycznych, czy też centrach handlowych. W systemie tym konkretny klucz posiada dostęp do ściśle określonej liczby pomieszczeń. Ma to ogromne znaczenie w zhierarchizowanej strukturze pracowników.

Master Key – jak to działa?

Jak to się jednak dzieje, że przy pomocy jednego klucza możemy otworzyć kilka zamków, podczas, gdy kolejny klucz ma dostęp tylko do pojedynczych drzwi? Żeby się tego dowiedzieć, w pierwszej kolejności należy poznać sposób działania zwykłych kluczy. Tutaj każda wkładka w zamku zbudowana jest ze sprężynek, owalnych kołków obudowy oraz stożkowych kołków bębenka. Gdy do zamka włożymy klucz o odpowiednich nacięciach, linia podziału biegnie między kołkami obudowy i bębenka dzięki czemu możemy obrócić we wkładce bębenek i tym samym otworzyć drzwi.

W przypadku zastosowania Master Key zasada działania jest trochę inna. Podstawową różnicą we wkładkach do zamków jest są specjalne plasterki masterowskie, które umieszczane są pomiędzy kołkami korpusu i kółkami stożkowymi bębenka. Aby dany klucz mógł otworzyć wkładkę to suma długości kołków bębenka i plasterków masterowskich liczona do linii podziału musi być równa głębokości nacięć klucza. To właśnie najważniejsza zasada działania systemy – należy dobrać dobrać długości nacięć i wielkości kołków oraz plasterków we wkładce tak, by dany klucz otwierał odpowiednie wkładki.

Przykładowe zastosowanie Master Key

Jak już wcześniej wspomniano, wybór odpowiedniego systemu Master Key uzależniony jest od potrzeb klienta. W przypadku domów jednorodzinnych i niewielkich budynków gospodarczych, czy też firmowych, wystarczy zastosować jeden klucz, którym zamienimy pęk innych kluczy. Kiedy zarządzamy większą firmą, czy też obiektem turystycznym należy posiłkować się bardziej zaawansowanym systemem opartym o system klucza generalnego.

Jak wygląda przykładowe zastosowanie tego systemu? Idealnym przykładem może być hotel, w którym dwa osobne pokoje posiadają część wspólną – łazienkę. Goście zamieszkujący pokój A mogą swoim kluczem otworzyć swój pokój, a także łazienkę Ich sąsiedzi z pokoju B również mogą otworzyć swój pokój oraz łazienkę, ale przy pomocy tego klucza nie otworzą pokoju A. Trzeci klucz posiada właściciel lub zarządca obiektu, który przy pomocy jednego klucza może otworzyć pokój A, pokój B i część wspólną obu pokoi. Zastosowanie Master Key idealnie się sprawdza w takich przypadkach, dlatego jest coraz chętniej wykorzystywane.