Czy warto iść z czworonogiem do psiego przedszkola ?

Prowadząc setki rozmów z właścicielami czworonogów każdego tygodnia, wielokrotnie pada pytanie: czy warto wysłać swojego szczeniaka do psiego przedszkola? To zupełne novum, ponieważ jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał o takich ośrodkach, a tym bardziej nie zastanawiał się, czy wysłać tam psa. Obecnie moda na przedszkola dla psów została bardzo spopularyzowana, co widać po liczbie takich obiektów w kraju. Jednym z nich jest Fun Dog psie przedszkole Warszawa – na podstawie organizowanych tam zajęć odpowiadamy, dlaczego warto korzystać z usług takich miejsc.

Okres socjalizacji – kluczowy w rozwoju psa

Przeglądając ulotkę psiego przedszkola w Warszawie natrafiamy informację o ważnej roli socjalizacji w prawidłowym rozwoju czworonoga. Za co właściwie odpowiada ten okres? Początkowy okres życia szczeniaka (pomiędzy 3 i 12 tygodniem życia) nazywa się okresem socjalizacji. Jest to czas, w którym nasz mały pupil uczy się reagować na wszystkie bodźce oraz sytuacje, które docierają do niego z otoczenia i mają dla niego kluczowe znaczenie.  W tym okresie uczy się komunikacji z innymi psami oraz ludźmi, a także zapoznaje się ze światem i panującymi w nim regułami.

To bez wątpienia kluczowy okres w rozwoju psa. Oprócz poznawania otaczającego świata i kontaktu z innymi psami, a także ludźmi, w tym czasie wyrabia on sobie wiele nawyków oraz przyzwyczajeń. Mogą one mieć wymiar pozytywny lub negatywny. Wiele z nabytych w tym okresie przyzwyczajeń jest trudne do wyeliminowania w dorosłym życiu psa.

Psie przedszkole – kontrolowana socjalizacja szczeniaka

Podczas zajęć w psim przedszkolu Fun Dog w Warszawie psy większość swojego czasu spędzają w towarzystwie innych psów. Z racji młodego wieku nie wykonują one specjalnych zadań, czy też ćwiczeń, ale raczej swobodnie się bawią ze sobą. Proces wspólnej zabawy jest nieustannie kontrolowany przez wyspecjalizowanych instruktorów, którzy interweniują w przypadku występowania niewłaściwych zachowań.

Ogromną rolę w prawidłowym nauczaniu procesów socjalizacji pełni właśnie instruktor, czy też opiekun psów. NIe jest prawdą, że psy swobodnie puszczone będą potrafiły samodzielnie nauczyć się wszystkich zachowań i reguł. Prowadzący zajęcia powinien nieustannie obserwować psy, by lepiej poznać ich charakter oraz predyspozycję. Tylko w ten sposób jest w stanie odpowiednio dobierać i modyfikować zabawy.

Psie przedszkole to również doskonałe miejsce na pierwsze szkolenia z tresury podczas, których uczy się on podstawowych komend. Zaliczamy do nich:

  • zatrzymanie się
  • siadanie,
  • warowanie,
  • czekanie.

Oczywiście sama nauka tych komend również odbywa się w formie zabawy, ale jest to doskonała okazja do zbudowania solidnych fundamentów pod szkolenie z prawdziwego zdarzenia.